skip to main content

Staff Directory

North Salem Middle/High School

Important: To email a faculty member you must type firstinitiallastname@northsalemschools.org
* Denotes Middle School Teams • ** Denotes Department Chair
*Team 6
Rosemary Arnold  
(ext. 2176)
Lynn Colwell  
(ext. 2109)
Teresa Dzubak  
(ext. 2195)
Colleen Fodor  
(ext. 2139)
Jennifer Galligan  
(ext. 2036)
Barbara Paesano  
(ext. 2130)
Amy Reynolds  
(ext. 2159)
James Savarese  
(ext. 2137)
Kimberly Simon  
(ext. 2194)
Kathryn Ticker  
(ext. 2156)
*Team 7
Leslie Aitken  
(ext. 2113)
Jordan Birdsall  
(ext. 2140)
Deborah Feliciano  
(ext. 2110)
Colleen Fodor  
(2139)
Jennifer Galligan  
(ext. 2036)
Lesley Hoagg  
(ext. 2136)
Gina Kappes  
(ext. 2160)
Karen Koestner  
(ext. 2122)
*Team 8
Margarita Blessing  
(ext. 2162)
John Davis  
(ext. 2032)
Colleen Fodor  
(2139)
Jennifer Frohman  
(ext. 2102)
Damien Holst  
(ext. 2134)
Karyn Johnson  
(ext. 2127)
Jennifer McArdle  
(ext. 2094)
Theresa McCleary  
(ext. 2119)
Eric Pechenko  
(ext. 2018)
Suzanne Taylor  
(ext. 2128)
Melissa Valenti  
(ext. 2125)
Team 8 Website
(To Come...)
Administration
George Bovino  
(ext. 2026)
Patricia Cyganovich  
(ext. 2025)
English
Lynn Colwell  
(ext. 2109)
Lesley Hoagg  
(ext. 2136)
Karyn Johnson  
(ext. 2127)
Nicholas Kowgios**  
(ext. 2123)
Theresa McCleary  
(ext. 2119)
Jennifer Molloy  
(ext. 2193)
David Popken  
(ext. 2196)
Kylie Trivelli  
(ext. 2153)
Katherine Vilkas  
(ext. 2147)
Gaetano Vitiello  
(ext. 2144)
ESL
Leslie Aitken  
(ext. 2170)
Fine Arts
Melissa Abramo**  
(ext. 2175)
Stephen Austin  
(ext. 2057)
Doug Coates  
(ext. 2117)
Sheri Dee  
Colleen Fodor  
(ext. 2139)
Ronald Hendrie  
(ext. 2118)
Jan Malin  
(ext. 2135)
Diana Marinovic  
(ext. 2149)
Thomas Pedane  
Lauren Svendsen  
(ext. 2142)
Health Office
Rita Driscoll  
(ext. 2017)
Library Media
Cynthia Sandler  
(ext. 2051)
Math
Anne Bratt  
(ext. 2103)
Todd Chamberlain  
(ext. 2143)
Ellen Falk  
(ext. 2150)
Deborah Feliciano  
(ext. 2110)
Mary Lou Giannetto**  
(ext. 2157)
Jay Jazayeri  
(ext. 2077)
Jennifer McArdle  
(ext. 2094)
Melissa Ruffler  
(ext. 2166)
Suzanne Taylor  
(ext. 2128)
Kathryn Ticker  
(ext. 2156)
Office Support
Laura Chamberlain  
(ext. 2180 (Athletics Office))
Brigida D'Alesandro  
(ext. 2028 (Main Office))
Patricia Galluccio  
(ext. 2021 (Guidance Office))
Deanna Martell  
(ext. 2072 (Principal's Office))
Stephanie Olenik  
(ext. 2029 (Main Office))
Lynda Vincent  
(ext. 2158 (Parent, Student Portals, Data Specialist))
Physical Education/Health
Neil Broderick  
(ext. 2101)
Nicole Murphy  
(ext. 2105)
Henry Sassone**  
(ext. 2039)
Mary Sireci  
(ext. 2178)
John Veteri  
(ext)
Pupil Personnel Services
Grace Carnevali**  
(ext. 2023)
Katia Castelli  
(ext. 2020)
John Davis  
(ext. 2032)
Jennifer Galligan  
(ext. 2036)
Elizabeth Loughran  
(ext. 2024)
Science
Jordan Birdsall  
(ext. 2140)
Dan Collea  
(ext. 2116)
Thomas DiGaetano  
(ext. 2106)
Teresa Dzubak  
(ext. 2195)
Catherine Ermann  
(ext. 2121)
Scott Lenhart  
(ext. 2124)
Sandy McDonough  
(ext. 2197)
Kathleen Murphy**  
(ext. 2163)
Melissa Valenti  
(ext. 2125)
Social Studies
George Bores  
(ext. 2167)
Karen Koestner**  
(ext. 2122)
Robert Mittelstadt  
(ext. 2126)
Eric Pechenko  
(ext. 2018)
Christopher Regan  
(ext. 2161)
James Savarese  
(ext. 2137)
Michael Valenti  
(ext. 2131)
Alison Vara  
(ext. 2138)
Special Education
Joel Cassidy  
(ext. 2104)
Christine Considine  
(ext. 2108)
Kristin Doherty**  
(ext. 2107)
Jennifer Frohman  
(ext. 2102)
Damien Holst  
(ext. 2134)
Gina Kappes  
(ext. 2160)
Jennifer Longobardi  
(ext. 2172)
Denise Meliti  
(ext.2145)
Michael Minzloff  
(ext. 2100)
Barbara Paesano  
(ext. 2130)
Jennifer Sharpe  
(ext. 2114)
Kimberly Simon  
(ext. 2194)
Speech and Language
Jillian Pitaro  
(ext. 3146)
World Language
Leslie Aitken  
(ext. 2113)
Rosemary Arnold  
(ext. 2176)
Margarita Blessing  
(ext. 2162)
Heide DeMorris  
(ext. 2141)
Jessica Drumm  
(ext. 2146)
Colm O'Callaghan**  
(ext. 2129)
Maria Orellana  
(ext. 2192)
Chase University River Central School District